تبلیغات
طلبه ی پاسخگو - راههاى ایجاد محرمیّت بین پسر و مادر خوانده‏ ::

امّا راه چاره: هر گاه چنین خانمى شیر داشته باشد (مثلا خانم مورد نظر فرزندى به دنیا آورده، و فرزندش پس از تولّد فوت كرده، و مى‏خواهد جاى خالى فرزند فوت شده‏اش را با آوردن نوزاد بى‏سرپرستى پر كند) در این صورت اگر به او شیر بدهد مانند فرزند خودش به پدر و مادر و سایر محارم او محرم مى‏شود، و اگر شیر نداشته باشد این امر از طریق رضاع برخى از بستگان زن یا شوهر امكان پذیر است.

توضیح این كه‏
اگر فرزند بى‏سرپرستى كه به فرزند خواندگى پذیرفته شده پسر باشد، از جهت محرمیّت مشكلى با مرد خانواده ندارد، ولى براى ایجاد محرمیّت با خانم خانه، مى‏توان از راههاى زیر اقدام كرد:
الف) اگر مادر آن خانم شیر داشته باشد، به اندازه لازم و با رعایت شرایط معتبر- كه در مسأله 2116 رساله توضیح المسائل نوشته‏ایم- به آن نوزاد شیر مى‏دهد، سپس آن پسر بچّه حكم فرزند رضاعى او را پیدا كرده، و به آن خانم نیز محرم مى‏گردد؛ زیرا برادر رضاعى او خواهد شد. نه تنها به آن خانم، بلكه به خواهران، خواهر زاده‏ها، برادر زاده‏ها، عمّه‏ها، خاله‏ها، مادر بزرگ و تمامى نوه‏هاى مادر بزرگ محرم خواهد شد.
ب) اگر مادر آن خانم شیر نداشته باشد، ولى خواهر، یا خواهر زاده، یا نوه خواهرش شیر داشته باشد و به طور كامل به آن پسر بچّه شیر دهد، در این صورت نیز به آن خانم محرم شده، و حكم‏ خواهر زاده یا فرزند خواهر زاده او را پیدا مى‏كند و علاوه بر این به مادر و سایر خواهران و برادر زاده‏ها و خواهر زاده‏ها و عمّه‏ها و خاله‏ها و مادر بزرگ و نوه‏هاى مادر بزرگ نیز محرم مى‏گردد.
ج) اگر یكى از برادرهاى آن خانم، یا دختر یكى از برادرهایش، و یا حتّى نوه یكى از برادرهایش، طبق آنچه در بالا آمد، به آن نوزاد شیر دهد، به آن خانم و تمام افرادى كه در بالا گفته شد محرم مى‏گردد، و خانم مذكور عمّه رضاعى او به شمار مى‏رود.
این راهها همه در صورتى است كه دوران شیر خوارگى بچّه تمام نشده باشد، در غیر این صورت راه قابل ملاحظه‏اى براى محرمیّت وجود ندارد

--------------------------

( 1). اگر مادر آن خانم در قید حیات باشد و شوهر نداشته باشد، مى‏توان صیغه عقد موقّت او را براى آن پسر خواند. در این صورت به آن خانم و خواهران و خواهر زاده‏ها و برادر زاده‏هایش، محرم خواهد شد. مشروط بر این كه دخول نیز صورت گیرد، كه در عرف مردم چنین چیزى غیر معمول است.

                        حیله‏هاى شرعى و چاره جوئى‏هاى صحیح، ص: 100
تالیف حضرت آیة الله العظمی مکارم شیرازی
طبقه بندی: محرمیت، 
ارسال توسط علی علیزاده
آرشیو مطالب
نظر سنجی
نظر شما چیه ؟

صفحات جانبی
امکانات جانبی

ابزار وبلاگ

طراحی سایت

قالب وبلاگ