تبلیغات
طلبه ی پاسخگو - سجده کردن بر پشت دست !!!!
مرتبه
تاریخ : جمعه 28 بهمن 1390
حتما دیدید که برخی افراد تا مهر نماز  خود را از دست میدهند سریعا به پشت دست سجده میکنند ولی غافل از اینکه این کار صحیح نیست و نمازش هم باطل هست !!!

فتوا مراجع بزرگوار به شرح ذیل می باشد  . دقت بفرمائید دوستان  اکثر مردم این مسئله را بلد نیستند یا ناقص بلدند .

توضیح المسائل (محشى - امام خمینى)؛ ج‌1، ص: 589

مسأله 1087 اگر در بین نماز چیزى كه بر آن سجده مى‌كند گم شود و چیزى كه سجده بر آن صحیح است نداشته باشد  چنانچه وقت وسعت دارد ، باید نماز را بشكند و اگر وقت تنگ است ، باید به لباسش اگر از پنبه یا كتان است سجده كند و اگر از چیز دیگرى است  بر همان چیز و اگر آن هم ممكن نیست بر پشت دست  و اگر آن هم نمى‌شود، به چیز معدنى  مانند انگشتر عقیق سجده نماید.

-----------------------------

رساله توضیح المسائل (مكارم)؛ ص: 181

مسألۀ 971- هرگاه چیزى كه سجده بر آن صحیح است در اختیار ندارد، یا به واسطۀ گرمى و سردى زیاد نمى‌تواند بر آن سجده كند، باید بر لباسش اگر از كتان یا پنبه است سجده كند و اگر از چیز دیگر است (مثلًا از پشم است) بر همان یا بر فرش سجده نماید و اگر آن هم ممكن نیست بر فلزّات و اشیاء معدنى سجده كند و اگر مطلقا چیزى پیدا نمى‌كند كه بتوان بر آن سجده كرد بر پشت دست خود سجده مى‌كند، بنابراین پشت دست آخرین چیزى است كه مى‌توان بر آن سجده كرد.


توجه :  نکاتی رو ما در اینجا یاد آوری میکنیم که لازم و ضروری هست

- اگر کاغذ سفید که از چوب تهیه شده باشد در جیب یا نزدیکتون باشد میتوانید استفاده کنید .

- اگر سنگ مرمر در کنارتان باشد یا زمین با سنگ مرمر پوشونده باشه 

- اگر نزدیگ خودتان مهر هست و می توانید بدون پشت کردن به قبله یک یا دو قدم راه برید و به مهر برسید می توانید اینکار رو انجام بدهید .
طبقه بندی: غلطهای مشهور، 
ارسال توسط علی علیزاده
آرشیو مطالب
نظر سنجی
نظر شما چیه ؟

صفحات جانبی
امکانات جانبی

ابزار وبلاگ

طراحی سایت

قالب وبلاگ